Güncel arpa fiyatları ne kadar? Bu soru pek çok vatandaşı ilgilendirdiği için sık sık sorulur. Eğer aşağıda yer alan tabloyu incelerseniz, arpa fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arpa Fiyatları

Türüne Göre Arpa FiyatlarıArpa Fiyatları
5 KG Targem Arpa Fiyatı50,00 TL
25 KG Yemlik Arpa Fiyatı401,00 TL
1 KG Kabuklu Arpa Fiyatı21,50 TL
1 KG Organik İnci Arpa Fiyatı45,25 TL
1 KG Soyulmuş Arpa Fiyatı25,00 TL
arpa fiyatları konya, arpa fiyatları 2023, arpa fiyatları borsa, arpa fiyatları afyon, arpa fiyatları güncel, arpa fiyatları ne kadar, arpa fiyatları sahibinden

Fiyatlar değişken olduğu için sonraki tarihlerde de takip ederseniz, güncel fiyatlardan haberdar olabilirsiniz. Eğer 1 dönüm tarladan kaç kilo arpa çıkar diyorsanız, toprak verimi ve yağışa göre farklılaşmaktadır. Ancak genel olarak 200 ile 400 kg arasında sonuç alınması mümkündür. 

Arpa Kaç Ayda Yetişir?

Her hububatın yetişme şartları farklılık gösterir. Bu nedenle arpa kaç ayda yetişir bilinmesi gereken bir konudur.

Arpa, özellikle sıcak ve fazla soğuk olmayan yerlerde iyi bir şekilde yetişir. Sıfırın altına düşmeyen ve 18-20 derecenin altında olmayan havalarda oldukça iyidir. Nispi nem ise yüzde 70 ve 80 olan yerlerde kışlık ve yazlık şekilde ekilmelidir.

Bu koşullarda arpa kaç ayda yetişir yaklaşık olarak 120 ile 180 gün almaktadır. Bu değişkenliğin sebebi toprak ve iklim koşullarıdır.

Arpa Su İster Mi?

Her hububatın sulaması farklı yapılır. Arpa su ister mi sorusuna bakıldığı zaman, sulama gerçekleştirilecekse farklı dönemlerde farklı sulamaların olduğu görülür;

  1. Birinci su sapa kalkma devresinde yapılır.
  2. İkinci su süt olumu evresinde yapılır.
  3. Tek su verilecekse, sulama süt olum evresinde gerçekleşmelidir.

Özellikle Ege Bölgesinde, normal şartlarda arpa su istemez. Lakin gelişme devresine girilmişse ve yağışlar yeterli değilse, sulama yapılabilir.

Arpa Ekimi Hangi Ayda Yapılır?

Hububata göre ekim koşulları değişkenlik gösterebilir. Eğer arpa ekimi hangi ayda yapılır diyorsanız, en uygun zamanı 21 Eylül ve 19 Ekim arası oluşturmaktadır. Buğday öncesi ve sonrası ya da üst üste arpa ekimi gerçekleştirilmemelidir. Mısır, baklagil bitkileri, pamuk, patates, sebze ve pancar ile münavebe olabilir.

Ekim zamanı geldiğinde, mümkünse mibzer ile olmalıdır. Derinlik, çimlenme içi yeterli nem ve havayı sağlayabilmelidir. Çimlenmenin iyi olması için ekim derinliği 3 ile 5 cm olarak ayarlanmalıdır. Atılan tohum miktarını ise,

  1. Ekim zamanı,
  2. Tohumun çimlenme gücü, fiziki durumu ve safiyeti gibi kalitesi,
  3. Tohum yatağının uygunluğu,
  4. Tohumun çeşidi,
  5. Toprağın verimlilik seviyesi,
  6. İklim,

Etkilemektedir.

Arpa Gübrelemesi Nasıl Yapılır?

Arpa dönüme ne kadar gübre atılır? Mibzer ile ekimde dekara 18 kg atılmaktadır. Ancak el ile atılıyorsa bu 20 kilograma çıkar. Ancak torağa verilecek gübre miktarı toprak özelliklerine ve bölgelere göre değişebilir. Bu nedenle miktarı belirlemek için ekimden 1,5 – 2 ay öncesi toprak analizi gerçekleştirilmelidir.

Örnek olarak Ege Bölgesi için tavsiye edilen, taban gübre olarak 15 kg’da 20:20:0, üst gübre olarak 15 kg/da amonyum nitrat şeklindedir. Ancak hava koşullarına göre üst gübre ikiye bölünerek verilebilir. 

Arpa nedir? Daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

arpa fiyatları konya, arpa fiyatları 2023, arpa fiyatları borsa, arpa fiyatları afyon, arpa fiyatları güncel, arpa fiyatları ne kadar, arpa fiyatları sahibinden
arpa fiyatları konya, arpa fiyatları 2023, arpa fiyatları borsa, arpa fiyatları afyon, arpa fiyatları güncel, arpa fiyatları ne kadar, arpa fiyatları sahibinden

Arpa Fiyatları Afyon’da Ne Kadar?

25 KG Yemlik Arpa Fiyatı Afyonkarahisar’da ortalama 390.00 – 410.00 TL’dir

Arpa Ekimi Hangi Ayda Yapılır?

21 Eylül ve 19 Ekim arası arpada en çok verim alınan tarihlerdir.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir