Beden Eğitimi öğretmeni maaşı 2003 yılında en düşük 10.460 TL – en yüksek 29,830 TL oldu. Maaşlar özellikle kıdeme göre değişiklik göstermekte.

En Düşük Beden Eğitimi Öğretmeni MaaşıOrtalama Beden Eğitimi Öğretmeni MaaşıEn Yüksek Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı
10,460 TL13.070 TL29,830 TL
Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?


Beden eğitimi öğretmeni maaşı 2023 yılı zamları ile birlikte iyileştirilerek daha da yükseltilmiştir. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin maaşları kıdem, ek ders ve çalıştığı devlet ya da özel okul kurumlarına göre farklılık gösterir.

Devlet okullarında belirli bir fiyat politikası uygulanırken özel okullarda her okul kendi fiyatlandırmasını yaptığından özellikle adı duyulmuş, ünlü özel okullarda maaşların daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı

Devlet okuluna yeni atanmış ve mesleğe yeni başlamış olan bir beden eğitimi ve spor öğretmeni, en düşük asgari ücret yani 10,460  TL ile 13,070 TL arasında maaş alır. Ayrıca net maaşa ek ders, aile, çocuk ve sendika yardımları eklendiğinde bu oran 29.830 TL dolaylarına çıkabilmektedir.

Özel Okul Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Özel okul beden eğitimi öğretmeni maaşı taban oran asgari ücret olsa da genellikle her özel okulun fiyatlandırmasına göre her özel okulda beden eğitimi öğretmeninin aldığı maaş da değişebilir. Beden eğitimi öğretmeninin deneyimi ve girdiği ders saati arttıkça özel okullarda beden eğitimi öğretmeni maaşları da artış gösterir.

Mesleğe yeni başlamış bir özel okul beden eğitimi öğretmeninin en az maaşı 10,460 TL olarak bilinse de öğretmenin deneyimi ve ek ödemeler doğrultusunda özel okullarda branş bazında maaşlar 13.070 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Sözleşmeli Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Devlette çalışan sözleşmeli beden eğitimi öğretmenlerinin maaşları, aslında kadrolu beden eğitimi öğretmenlerinin maaşları ile hemen hemen aynı düzeydedir. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarından yapılan kesinti, kadrolu öğretmenlere kıyasla daha fazladır.

Sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarında ek ders ücretlerine ssk kesintisi uygulanırken aynı zamanda sözleşmeli beden eğitimi öğretmenlerinin idareci ve müfettişliğe yükselmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra maaşlarına eş ve çocuk yardımları eklenmez. Kıdemli olan sözleşmeli öğretmenlerin maaşı dahi en düşük kıdeme sahip olan öğretmenler ile aynıdır.

Devlette Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Devlette kadrolu olarak çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin maaşları asgari ücret tabanı üzerinden eklemeler ile birlikte hesaplanır. Aynı zamanda öğretmenin kıdemi ve deneyimi de maaşlar üzerinde etkilidir. Şöyle ki; 5 yıllık bir beden eğitimi öğretmeni ile 15 yıllık beden eğitimi öğretmeninin maaşı arasında ciddi fark olabilir.

Devlette beden öğretmenlerinin maaşları asgari cüret üzerinden hesaplanır. Ayrıca kıdem, ek ders ücretleri, eş ve çocuk yardımları gibi ek ödemelerle devlette beden eğitimi öğretmenlerinin maaşı 13.070 TL’ye kadar çıkabilir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği Kaç Yıl?

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği, diğer öğretmenlik branşlarında olduğu gibi 4 yıllık lisans bölümüdür. Buna göre beden eğitimi ve spor öğretmeni olmak isteyen adaylar öncelikle ilgili üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültesi bölümünün 4 yıllık “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” 4 yıllık lisans bölümünü başarıyla tamamlamalıdır. Bu lisans bölümü üniversiteye giriş sınavlarının eşit ağırlık bölümlerinden öğrenci almaktadır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur? (Beden Hocası)

Beden eğitimi öğretmeni olmak için öncelikle üniversitelere giriş sınavının eşit ağırlık puan türünden yeterli puan alarak üniversitelerin “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği” lisans bölümlerine yerleşmek gerekir.

Ayrıca Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi ve Antrenörlük Eğitimi 4 yıllık lisans bölümlerini başarıyla tamamlayıp pedagojik formasyon alan adaylar da Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olabilir. Adayların bu bölümlerde 4 yıllık lisans eğitimi alabilmesi için Temel Yeterlilik Testi kapsamında başarılı olup eşit ağırlık puan türünde yeterli puanı alması gereklidir.

Her Öğretmenin Maaşı Aynı mı?

Genel olarak branş fark etmeksizin her öğretmenin maaşı resmiyette aynıdır. Ancak öğretmenlerin kıdem derecesi yani meslekte geçirdiği süre, deneyimi, eş ve çocuk yardımı, ek ders ödemeleri ve benzeri gibi durumlar öğretmenlerin aldığı maaşlar arasında farkların oluşmasına ortam hazırlar. Bunun yanı sıra tüm öğretmenlerin maaşları, asgari ücret üzerinden hesaplanır.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, özellikle spor yapmayı seven ve çocuklara karşı ilgili olan adaylar için ideal meslek dallarından birisidir. Çok zor şartları olmayan bu öğretmenlik branşının en önemli şartları aslında spor yapmayı sevmek, doğru spor tekniklerini öğrenmiş olmak ve çocuklara karşı sabırlı olmaktır. Bu özellikleri taşıyan adaylar hem devlet hem özel eğitim kurumlarında bu mesleğe yönelik kariyer planlaması yapabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere Beden eğitimi öğretmeni maaşları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Yorumlar kısmından istek öneri ve sorularınızı bize sorabilirsiniz.

YouTube video

Konu ile alakalı paylaşımları buradan takip edebilirsiniz.

Almanya’da Beden Eğitimi öğretmenli Maaşı ne kadar

Almanya’da Beden eğitimi öğretmen maaşları 2,863 Dolar – 2,835 Dolar arası değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir