Hosting Seçiminde Önemli Noktalar | En İyi Hosting Satın Al!

Web siteler, tıpkı gerçek siteler gibi, arazi üzerine kuruludur. Bir web sitesi açmak için gereken bu sanal araziye “hosting” denir. Hosting, dilimize “web barındırma alanı” veya “depolama alanı” olarak çevrilebilecek İngilizce bir terimdir.

Hosting; tüm web sitesi dosyalarınızı yılda 365 gün bilgisayarınızda depolayan ve erişime açık tutan bir hizmettir. Bu bilgisayarlara “sunucular” veya “web sunucuları” da denir.

Web sunucusu, evinizdeki veya ofisinizdeki bilgisayardan daha fazla donanıma sahip bir makinedir. “Veri merkezleri” olarak adlandırılan yerlerde barındırılırlar. Veri merkezleri çok hızlı internet bağlantısına sahiptir, elektrik kesintisi yoktur ve sel, deprem gibi doğal afetlere karşı korumalıdır. Böylelikle web sayfalarınız her koşulda ziyaretçilerin erişimine açıktır.

Hosting; siteniz için gereken kaynakların boyutuna, sunucunun kullandığı işletim sistemi türüne göre farklı isimler altında sunulurlar. Hostingler temelde bir bilgisayar türüdür, ancak bu bilgisayarlar evde kullanılan kişisel bilgisayarlardan çok daha güçlüdür ve bu bilgisayarlar (sunucular) sayesinde barındırma hizmetinin kesintiye uğramaması sağlanabilmektedir. Bu yüzden iyi bir hosting sorgulama sürecinden geçmeniz gerekmektedir.

 Hosting çeşitleri dört başlığa ayrılır:

Web Hosting Ne için Kullanılır?

 Başlangıç Paketi hosting fiyatı 2023 yılından itibaren, aylık 36,73 TL’dir

3 Mayıs 2023 Hosting Paketleri Fiyat Listesi

 Hosting PaketiÖzellikleriFiyatı 
 Başlangıç Paketi1 Web Sitesi
10 GB Disk
500 GB Trafik
36,73 TL/Aylık
 Süper Başlangıç1 Web Sitesi
50 GB Disk
Sınırsız Trafik
40,27 TL/Aylık
 Web Expert3 Web Sitesi
Sınırsız Disk
Sınırsız Trafik
55,19 TL/Aylık
 SınırsızSınırsız Web Sitesi
Sınırsız Disk
Sınırsız Trafik
 36,89 TL/Aylık
Sınırsız ProSınırsız Web Sitesi
Sınırsız Disk
Sınırsız Trafik
72,75 TL/Aylık
Sınırsız XtremeSınırsız Web Sitesi
Sınırsız Disk
Sınırsız Trafik
190,34 TL/Aylık

Web hosting hizmetinin görevleri şunlardır; sağlayıcınız sunucuyu çalışır durumda tutar, kötü niyetli saldırılara karşı korur ve içeriğinizi (metin, resimler, dosyalar) sunucudan ziyaretçinin tarayıcısına aktarır. Yani yeni bir web sitesi kuracaksanız sizlere aynı zamanda sunucu alanı da sağlayabilecek bir hosting şirketi bulmalısınız. Sahip olduğunuz web barındırma sağlayıcısı tüm içerik, dosya ve veri tabanını sunucuda depolar. Birisi kullandığı tarayıcının adres çubuğuna alan adınızı yazdığında sunucunuz talepte bulunmak için gerekli dosyaları aktarır.

Bir web barındırıcısı, web siteniz için sunucu alanı sağlamaya ek olarak, aşağıdakiler gibi web yöneticisiyle ilgili hizmetleri de sağlayabilir:

Ayrıca siteniz ne kadar büyükse o kadar fazla sunucu alanına ihtiyacınız olur. Paylaşımlı bir hosting planı gibi bir seçenekle başlamak mantıklıdır. Sonrasında site büyüdükçe daha da gelişmiş bir hosting planına yükseltebilirsiniz. Kısacası bir web sitesi yayınlamak ve çevrim içi bir varlık oluşturmak adına ihtiyaç duyduğunuz hizmete denir. İyi bir web sitesi hosting’e sahip olmak, içeriğinizi internette hatasız bir şekilde görüntülemenize ve web sitenize mümkün olduğunca çok ziyaretçi çekmenize yardımcı olur. Bu sayede ziyaretçilerinize harika bir kullanıcı deneyimi, sorunsuz erişim ve kullanım imkânı sunar.

Natro’nun son teknoloji ve güçlü donanımlardan oluşan hosting paketlerine göz atmayı unutmayın!

  Süper Başlangıç hosting paketi fiyatı 2023 yılından itibaren, aylık 40,27 TL’dir

Kullandığı İşletim Sistemine Göre Hosting Çeşitleri

İşletim sistemleri incelendiğinde iki farklı hosting çeşidi mevcuttur. Bunlardan ilki Linux Hosting’dir. Bir diğer ismi ‘’Linux tabanlı hosting’’ olan bu işletim sistemi, Linux işletim sisteminin kullanıldığı bir hosting türüdür. PHP, MySQL, Perl ve Cgi kullanılan sitelerde kullanılmak için oldukça iyi bir seçim olabilir. Ayrıca oldukça bilinen WordPress ve OpenCart gibi CMS sistemleri de en yüksek kalitedeki Linux hosting paketleri sayesinde depolanır.

Bir diğer hosting türü ise Windows hosting’tir ve ‘’Windows tabanlı hosting’’ olarak da adlandırılır. Bu hosting türü, Windows işletim sistemi tarafından tercih edilir ve kullanılır. ASP kodlama dilinde yazılmış olan siteleri depolamak için tercih edilir. Ayrıca NET Framework kullanılarak ortaya çıkarılan uygulamalar bu Windows hosting çeşidi ile de çalışır. MSSQL ve Access isimli veri tabanlarının en iyi çalıştığı hosting türü de Windows hosting’tir.

Benim için En Uygun Web Hosting Hizmetini Nasıl Seçerim?

Sizin ve/veya işletmeniz için en uygun barındırma hizmetini seçerken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi listelenebilir:

  Sınırsız Xtreme hosting paketi fiyatı 2023 yılından itibaren, aylık 1190,34 TL,34 TL’dir

En Avantajlı ve Ucuz Hosting Fiyatları

Natro’nun ucuz hosting planları, ihtiyaçlarınızı karşılayacak kaliteli ve uygun fiyatlı hosting almanın en kolay yoludur. Optimize edilmiş altyapı ve yüksek performans sayesinde en ucuz ve en hesaplı hosting planlarını satın alarak istediğiniz standartlara ulaşabilirsiniz. Haftalık ve aylık yedeklemeler sayesinde web sitenizde olası veri kayıplarına hazırlık yapmak zorunda kalmazsınız. Sitenizi riske atmadan hızlı, kesintisiz ve ücretsiz hosting geçişleri sayesinde sitenizi veri kaybı olmadan taşıyabilir ve hemen yayınlayabilirsiniz. Natro’nun avantajlı hosting fiyatlarından faydalanarak kendi ihtiyacınıza uygun olan planları satın alabilirsiniz.

hosting paket fiyatları
hosting paket fiyatları
YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir