5 Ekim 2023 Zolgensma İlaç Fiyat Listesi Güncel

Zolgensma İlaç Fiyatı (Yıl)Zolgensma İlaç Fiyatı
Zolgensma İlaç Fiyatı 2023 2.189.000 $
Zolgensma İlaç Fiyatı 20212.072.000 $
Zolgensma İlaç Fiyatı 20201.877.000 $
Zolgensma İlaç Fiyatı 20191.718.000 $
Zolgensma İlaç Fiyatı

Zolgensma İlaç Fiyatı 2023 yılında zamlanarak güncellenmiştir. Bu yazımızda, zolgensma fiyat, zolgensma nedir, zolgensma ilaç fiyatı gibi soruların cevabını veriyoruz.Yeni gen, motor nöron hücrelerine SMN proteinini daha fazla üretmesi için talimat verir. Bu nöron hücreleri hem kasları desteklemek, hem de hayatta kalmak için söz konusu proteine gereksinim duymaktadır. İşte Zolgensma İlaç Fiyatı tablosu listesi aşağıdadır.

Zolgensma Fiyat, Zolgensma İlaç Fiyatı Ne Kadar?

Zolgensma ilaç SMA hastaları için geliştirilen ilaçlardan bir tanesidir. Zolgensma Fiyat 2023 , 2.125.000 $ fiyat etiketine sahiptir. Tek seferlik gen tedavisi için Novartis ilaç firması tarafından üretilmiştir. 24 Mayıs 2019 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA’dan onay almıştır. Böylece SMA hastalığının ikinci ilacı haline gelmiştir. Kur fiyatları sebebiyle Zolgensma Türkiye Fiyatı da dolar üzerinden belirlenmektedir.

19 Mayıs 2020 tarihinde ise Avrupa İlaç Kurumu, yani EMA’dan onay almıştır. Etkin maddesi Onasmnogene Abeparvovec-Xioi’dir. Hastalarda gerek eksik gerekse işlevsiz olan SMN1 genini yenilemeyi hedefler. Böylece hastalığın genetik kök sebebi ortadan kaldırılır.

zolgensma fiyat, zolgensma nedir, zolgensma ilaç fiyatı
zolgensma fiyat zolgensma nedir zolgensma ilaç fiyatı

Zolgensma Nedir? Zolgensma İlaç Neden Pahalı?

Zolgensma ilaç SMA hastalarının ebeveynleri tarafından sık sık araştırılan ilaçlar arasındadır. Zolgensöa, Spinal Müsküler Atrofisi olan 2 yaşından küçük çocukları tedavi için kullanılır. Bir gen terapisi olup bir damara, tek seferlik İnfüzyon olarak kullanılır.

Buna karşılık ilaç, ilerlemiş SMA hastaları için değerlendirilmemiştir. Spinal Müsküler Atrofisi olan çocuklarda SMN1 geni ya eksik ya da düzgün çalışmaz. Zolgensma burada devreye girer. Söz konusu geni yeni, çalışan bir SMN geni ile değiştirir. Tek bir İnfüzyon ardından, sürekli olarak vücudun SMN proteini üretmesine destek olmak için tasarlanmıştır.

Zolgensma Yan Etkileri

Zolgensma ilaç infüzyonundan önce ya da sonraki enfeksiyonlar, ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu etkiler kişiden kişiye değişmektedir, bunlar sadece olası yan etkilerdir. Özellikle,

  1. Öksürme
  2. Hırıltı
  3. Hapşırma
  4. Burun akıntısı
  5. Boğaz ağrısı
  6. Ateş

Gibi olası enfeksiyon belirtisi görülürse kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Zolgensma ile infüzyon ardından trombosit sayısında azalma oluşabilir. Beklenmedik kanamalar yahut morarmalar oluşursa tıbbi yardım alınmalıdır.

Trombotik Mikroanjiyopatinin, Zolgensma ilaç infüzyonundan yaklaşık olarak 1 hafta sonra oluştuğu söylenmiştir. Dolayısıyla bunun da bilincinde olunmalıdır. Hastanın göz beyazları ya da cildi sarımsı bir hal alırsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Hasta bir doz kortikosteroidi unutursa yine doktorla iletişim kurulmalıdır. Kusarsa, uyanıklığında azalma olursa da bu geçerlidir.

İçeriğimizde Zolgensma ilaç fiyatı 2023 , Zolgensma Türkiye fiyatı gibi konulara yer verilmiştir. Zolgensma ilaç listesi güncellenmiştir.

Zolgensma Fiyat Listesi, Zolgensma Nedir? Konusu, Perşembe günü 5 Ekim 2023 tarihinde güncellenmiştir. Zolgensma Fiyat Listesi, Zolgensma Nedir? Veriler yenilenip, kontrol edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir