Bactroban Krem Fiyatı Nedir?

Bactroban Krem fiyatı
Bactroban %2 15 gr Krem 2023 Fiyatı:55.52 TL
Bactroban Krem Fiyat
Mubiderm Krem:60.70 TL
Dextrocin Krem: 55.52 TL
Mubiron Krem: 55.52 TL
Mupobel Krem:66.68 TL
Bactroban Krem Muadili Krem Fiyatları

Bactroban krem fiyatı 2023 yılı itibariyle güncellenerek, eczanelerdeki yerini almıştır. Bactroban krem güncel fiyatı 55.52 TL’dir. Reçetesiz olarak da satın alınabilen bu ürün, reçeteli olarak alındığında, SGK tarafından belirli kısmı ödenmektedir. Bactroban 2022 yılında 40.64 TL idi.

Bactroban Krem Nedir | Bactroban Krem Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Doktor tarafından kendisine reçete edilen pek çok hasta bu ilacın ne olduğu konusuyla yakından ilgilenmektedir. Bactroban krem, genel olarak cilt üzerinde kullanılan ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmede kullanılan bir ilaçtır.

Tırnak batmaları, dikiş gerektiren deri bütünlüğü bozulmaları, yırtıklar, ve çatlaklarda bu ilacın kullanımına ihtiyaç duyulabilir. Beyaz bir krem olan Bactroban, 15 ya da 30 gramlık alüminyum tüpler içerisinde yer almaktadır.

Bactroban Krem Ne İşe Yarar?

Bactroban krem nedir konusunda daha detaylı bilgi verecek olursak, bu ilacın enfeksiyon ve enfeksiyon olasılığı durumunda kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Bactroban ilacın ana etken maddesi muapirosindir.

Bunun yanı sıra Bactroban kremde yardımcı madde olarak ksantangum, likidparafin, setomakrogol, steril alkol, setil alkol, saf su ve fenoksietanol gibi içeriklere de yer verilmiştir. Sadece cilt üzerine uygulanabilen bu ilaç aslında bir antibiyotik türevidir. Bu krem hasar, aşınma ve zedelenme durumunda meydana gelen tüm cilt problemlerinde kullanılabilecektir.

Bactroban Krem Prospektüs Bilgileri Nelerdir?

Bactroban krem nedir denildiğinde ilk olarak prospektüs bilgileri incelenmelidir. Öncelikle Bactroban’ın etken maddesi Muapirosin’e alerjisi bulunan kişilerin bu ilacı kullanmaları önerilen bir durum değildir.

Bactroban krem prospektüs bilgileri incelendiğinde, hamilelik ve emzirme döneminde yalnızca doktor tarafından reçete edildiği takdirde kullanılması önerilmektedir.
Bactroban kremin göz ve ağız içi mukozasına sürülümü önerilen bir durum değildir. Son olarak bu ilacın kullanımı sırasında başka merhemlerle karıştırılmaması oldukça önemlidir. Aksi takdirde merhemin etkinliği büyük ölçüde azalacaktır.

Bactroban Krem Muadili Olan İlaçlar Hangileridir?

Bactroban krem etken maddesine alerjisi bulunan kişilerin, ilacın muadili olan ürünleri kullanması gerekecektir. Bactroban krem muadili olan ilaçların bir kısmı da aynı etken madde olan Muapirosin içermektedir. Bu sebeple etken madde içeriğinin araştırılması ve sonrasında kullanılması önerilecektir. Bactroban krem muadili olan ilaçlar şunlardır;

Bactroban Krem Yüze Sürülürmü? Bactroban Krem Kullanımı Nasıldır?

Bactroben krem nedir konusunda merak edilen bir diğer konu ilacın yüze sürülüp sürülemeyeceğidir. Bactroban krem, cildin yüz dahil olmak üzere tüm bölgelerine uygulanabilecektir. Bu nedenle ilacın yüze uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Bactroban kremin uygulanacağı bölgenin öncelikle temiz olması gereklidir. Daha sonra merhem ince bir tabaka halinde uygulanarak, emilmesi sağlanabilecektir. Bactroban kremin günde maksimum 3 kez kullanımı önerilmektedir. Tedavi için önerilen süre ise 10 gün ile sınırlıdır.

10 günden daha fazla kullanılması istenmeyen bu krem, 5 günlük kullanım boyunca sonuç vermiyorsa doktora danışılmalıdır. Tedavi sırasında ciltte tahrişe sebep olabilecek kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalıdır. Bactroban krem kullanımı, ağırlıklı yetişkinler için uygundur. Çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı özel bir durum olup, kullanım şekli ve miktarı için doktora danışılmalıdır.

Bactroban Krem Sivilce İçin Kullanılır mı?

Bactroban krem nedir kısmında dikkat edilmesi gereken bir önemli detay daha bulunmaktadır. Bu krem iltihap barındıran sivilcelerin tedavisinde kullanılabilecektir. Ancak iltihap bulunmayan sivilcelerde kullanımına gerek yoktur. Ciltte ağır iltihaplı sivilceler bulunuyorsa, bu kremin günde 3 defaya dek kullanılması mümkündür.

Bactroban Krem Yanıkta Kullanılır mı?

Peki, Bactroban krem nedir ve yanıkta kullanılabilir mi? Bactroban kremin yanıkta kullanımı normal şartlarda önerilmemektedir. Ancak yanık iyileşmemiş ve enfeksiyon gelişmemişse, bu durumda kremin uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ancak yanıklarda bu krem sürüldüğü takdirde, ilaç emilene dek yanığın bir süre açık kalması gereklidir.

Bactroban Krem Vajinada Kullanılır mı?

Bactroban krem vajinada kullanılması önerilen bir krem değildir. Bu kremin göz, ağız içi ve vajina içinde kullanımı bazı durumlarda önerilmez. Bu krem kesinlikle genital bölgenin vajina bölgesine uygulanmamalıdır.

Aksi takdirde vajinada ağır tahriş, ağrı, hassasiyet ve şişliğe neden olabilecektir. Vajinada iltihabı bir durum gözleniyorsa ve bu kremin kullanılması gerekiyorsa, bu durumda bir doktora danışılmalıdır.

Bactroban Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Bactroban krem, alerjik reaksiyonlar ve doz aşımı gibi durumlarda yan etkilere sebebiyet verebilir. Nadiren görülen bu yan etkiler fark edildiğinde ilacın kullanımına son verilmelidir. Bactroban krem yan etkileri şu şekildedir;

  1. Ciltte döküntü,
  2. Kaşıntı,
  3. Şişme,
  4. Bölgesel ağrı ve hassasiyet,
  5. Kızarıklık şeklindedir.

Yukarıdaki yan etkilerin görülmesi durumunda, ilacın kullanımı derhal bırakılmalıdır. Sonrasında ise bir doktora başvurulması ve ilacın değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Bactroban Krem Saklanması Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Bactroban krem nedir konusunda değinilmesi gereken son içerik, ilacın nasıl saklanması gerektiğidir. Bu kremin çocuklar üzerinde kullanımı önerilmediğinden, çocukların ulaşamayacağı yüksek yerlerde saklanması önerilmektedir. Krem 25 derece altındaki serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. Dondurulması önerilmeyen krem, ambalajı açılmadığı takdirde SKT tarihine kadar kullanılabilecektir.

Bactroban krem fiyatı 2023 yılında güncellenerek 55.52 TL olmuştur. Reçetesiz olarak alabileceğiniz kremin sigortanız var ise bir kısmı SGK tarafından ödenmektedir.

Bu yazımızda sizlere Bactroban krem fiyatı ve detaylı anlatımını sunduk. 

YouTube video

İlgili İçerikler:
Travazol Krem

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir