Ritalin fiyat ne kadar? Hangi ilacın kaç TL olduğu hastalar tarafından eczaneye gitmeden sık sık düşünülür. Bu soruyu Ritalin için soruyorsanız, fiyat listesine aşağıda yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Ritalin Fiyat

Yıllara Göre Ritalin FiyatıRitalin Fiyat
2023 Ritalin Fiyatı68,56 TL
2022 Ritalin Fiyatı67,26 TL
2021 Ritalin Fiyatı21,27 TL
2020 Ritalin Fiyatı18,53 TL
ritalin fiyatı nedir, ritalin fiyatı ne kadar, ritalin fiyat 2023, ritalin fiyat listesi, ritalin fiyat eczane, ritalin reçetesiz fiyat, ritalin ilaç fiyatı, ritalin türkiye fiyat

Ritalin Fiyat

Tabloya bakarsanız hem güncel hem de 2020 yılına kadar olan fiyatları sorunsuz bir şekilde görebilirsiniz. Reçeteniz ile beraber, size en yakın eczaneden kısa sürede satın alabilirsiniz.

Ritalin Ne İşe Yarar?

Her ilacın kullanım amacı farklı olabilmektedir. Bu nedenle Ritalin ne işe yarar diyorsanız, merkezi bir sinir sistemi uyarıcısıdır. Günümüzde özellikle dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu için yararlanılmaktadır. Genellikle şu gibi tedavi programlarının parçası olarak verilir;

 1. Psikolojik
 2. Eğitimsel
 3. Sosyal terapi

Ancak bunun anlamı, söz konusu problemleri yaşayan her kişide kullanılabileceğini göstermez. Tüm ilaçlar gibi Ritalin de hastalara özel olarak reçete edilir. Eğer bu gibi sorunlar bulunuyorsa, öncelikle hastaneye giderek doktora muayene olunmalıdır.

Doktorunuz gereksinimleri, mevcut durumu ve tıbbi öyküyü aldıktan sonra uygun bir tedavi belirleyecektir. Bu kapsamda Ritalin reçete edilmişse, uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

Ritalin Yan Etkileri Neler?

Ritalin yan etkileri prospektüs bilgisinde yer almaktadır. Bu çerçevede şu gibi durumlar görülmektedir;

 1. Düzensiz kalp atışları
 2. Ruh hali değişikliği
 3. Nezle
 4. Aşırı diş gıcırdatma
 5. Psikozun belirtileri olarak var olmayan şeyleri duyma veya hissetme
 6. Kontrolsüz konuşma
 7. Kalp krizi
 8. Nöbetler
 9. Deri soyulması ya da deride morumsu-kırmızı lekeler
 10. Açıklanmayan bayılma, göğüs ağrısı ve nefes daralması
 11. Kilo kaybı
 12. Ağız kuruluğu
 13. Eklem ağrısı
 14. Yüksek ateş
 15. Olağandışı saç dökülmesi veya seyrekleşmesi

Bunlar seyrek, çok seyrek, yaygın, çok yaygın, yaygın olmayan ve bilinmiyor gibi sıklıklarda görülebilir. Ritalin kullanmaya başladıktan sonra yan etkiler gözlemlenirse, en kısa sürede doktora gidilmesi gerekir.

İlaç, ambalajında ve çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerde muhafaza edilmelidir. Nemden korunması gerekmekte olup 25 derece altındaki oda sıcaklığında korunmalıdır. Son kullanma tarihi geçmişse alınmaması şarttır.

Ritalin kullanma talimatını için bu linkten inceleyebilirsiniz.

Ritalin Fiyat

ritalin fiyatı nedir, ritalin fiyatı ne kadar, ritalin fiyat 2023, ritalin fiyat listesi, ritalin fiyat eczane, ritalin reçetesiz fiyat, ritalin ilaç fiyatı, ritalin türkiye fiyat
ritalin fiyatı nedir ritalin fiyatı ne kadar ritalin fiyat 2023 ritalin fiyat listesi ritalin fiyat eczane ritalin reçetesiz fiyat ritalin ilaç fiyatı ritalin türkiye fiyat

Ritalin zararı var mı?

Bu araştırmalarda yer alan yaklaşık beş bin kişide Ritalinin yol açtığı en sık yan etkilerin uykusuzluk, iştah azalması, karın ağrısı, irritabilite (kolay sinirlenme), baş ağrısı ve kilo kaybı olduğu bildirilmiştir. İştah azalması ve kilo kaybı: Ritalinin yol açtığı yan etkiler arasında en sık görülenlerdendir.

Ritalin bağımlılık yapıyor mu?

Bugüne kadar yapılmış olan bilimsel araştırmalarda doktor kontrolü altında DEHB tedavisi için Ritalin kullananlarda bağımlılık gelişmediği gösterilmiştir.

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir