Serik Hal Fiyatları

Hal sebze meyve fiyat listeleri periyodik olarak güncellenmektedir. Serik hal fiyatları ekonominin genel durumu, toplanıp, paketleme ve sevkiyat maliyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Hal fiyatları belli bir komisyon tarafından düzenli olarak güncellenmektedir.

5 Aralık 2023 Serik Hal Fiyat Listesi Güncel

BirimÜrünFiyat
KGDomates12-20 TL
KGSivri Biber17-27 TL
KGDolma Biber20 TL
KGÇarli Biber11 TL
KGPatlıcan7-10 TL
Serik Hal Fiyat Listesi

Serik hal fiyat listesi denildiğinde toptan sebze ve meyve fiyatlarının belli bir listesi bulunmaktadır. Hallerde belirlenmiş fiyatlar bulunur.

Antalya ilinde bulunan Serik ilçesinde turizm ve tarım en önemli geçim kaynaklarındandır. Toprakları verimli olan Serik ilçesinde yaz ve kış mevsiminde tarım yapılabilmektedir. Su sorununun olmadığı bu ilçede sera ve açık tarım rahatlıkla yapılmaktadır. Antalya şehrinin en büyük sebze meyve hali olarak bilinmektedir.

Karpuz ve domates en fazla yetiştirilen ürünler arasındadır. Perakendeciler bozuk ürün satın alır iken pazarlık yapabilmektedir. Yine çilek ve armut en çok yetiştirilen ve halde bulunan meyveler arasındadır. Bu ilçede en çok yetiştirilen ürünler arasında çeşitli türde biberler de bulunmaktadır.

Serik ilçesi içerisinde Tarım Bakanlığı’nın denetimi altında organik meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tarımcılık yapan işçilere ürünler, Mayıs, hasat ile ilgili bilgiler de verilmektedir.

Tarım söz konusu olduğunda ilaçlama da bir o kadar önem taşımaktadır. Zirai ilaç yapan kurumlar da sürekli bakanlık denetiminde olmaktadır. Serik halinde bulunan meyve ve sebzeler sağlıklı ve kalitelidir. Ürün yetiştirildikten sonra örnek numuneler laboratuvar koşullarında incelenerek onay alındıktan sonra paketleme ve sevkiyatı yapılmaktadır.

Serik halinde Sivri Biberin kilosu 11,00 TL – 20,00 TL arasında satılmaktadır.

Serik Hali Toptan Satış

Üretici belgesine sahip olan çiftçi bağlı bulunduğu ildeki ziraat odasına kayıtlı olmalıdır. Serik hali toptan satış koşulları düşünüldüğünde hal kayıt sisteminde bulunmak da gerekecektir.

Hal üzerinden giden meyve ve sebzeler piyasada kontrol sağladığından hal dışında toptan satılan ürünler kontrolsüz rekabete neden olur. Hal piyasasında yapılan toptan satışlar haksız rekabeti önleyebilmektedir.

Hal piyasasından geçen ürünler aynı zamanda tüketenlerin sağlığını korur ve ekonomik zararların önüne geçer. Serik hali sınıflandırmanın içerisinde büyük hal olarak adlandırılmaktadır.

Halin büyüklük durumuna göre içeride bulunan ofislerde genel alan büyüklüğüne uygun olmalıdır. Hal içerisinde depolama alanları, çöplerin toplandığı alanlar bulunur. Burada bulunan komisyoncu ya da tüccarlar yaş sebze ve meyve satışı yaparlar.

Halde bulunan tüccarlar gönderdikleri ya da sattıkları her meyve ve sebze için  bildirim yapılmaktadır.

Gıdaların kentlere ulaşması için belli dağıtım noktalarından geçmesi gerekmektedir. Bu dağıtım noktaları arasında yer alan toptancı hal noktaları sürekli bir sevkiyat vardır. Belli standartlara uyarak ilerlemektedir.

Bu sayede ürünlerin kayıt dışı pazarlanmasının önüne geçilmektedir. Fiyat dengesi de sağlanmış olur. Yaz ve kış dönemlerinde hal piyasasında her zaman bir hareketlilik olur. Serik hale gelen ürünler kent merkezi dahil yurdun her yerine güven içerisinde ulaştırılmaktadır.

Serik halinde domatesin kilosu 9,00 TL – 12,00 TL’ den satılmaktadır.

Her gün yeni rakamlar ile güncelleme yapılabilmektedir. Günlük olarak değişen fiyatlar ürünlerin kalitesine göre de değişmektedir. Hal satış oranları fiyatlarda var olan değişimden dolayı belli olamadığından net bir satış oranı söylemek zordur.

Serik hal fiyatlarının günlük olarak takip edilmesi gerekmektedir. Fiyatların sürekli değiştiği bir piyasadır. Ülkenin her bölgesinden perakendeci Serik haline uğradığı için çok hareketli bir alandır.

Serik komisyoncular derneği günlük olarak bir liste oluşturur ve ürün satarken bu fiyat listesi baz alınır. Ülkemizde Pazar payın büyük bir kısmı Antalya ilinden karşılanmaktadır. Fiyatlar ise her gün sabah belli saatlerde ilan edilmektedir. Bu nenenle de sabit bir fiyatlandırma durumu olmamaktadır.

Fiyat listesinde kg, birim fiyat kalemleri vardır. Domates, çarliston biber, salatalık gibi pek çok ürünün fiyatlarına ulaşılması mümkündür. Serik hal fiyatlarına ulaşabilmeniz için günlük olarak bu fiyatları yayınlayan sitelere bakılabilir.

Sebze ve meyvelerin dış ülkelerden alınması durumuna göre de fiyat değişimleri olabilmektedir. Hal derneği ortalama olabilecek fiyatları belirler. Organik tarım, ürünün paketlenmesi ve sevkiyatın nasıl yapılacağı da fiyat belirlemede etkilidir. Havanın mevsim normallerinde seyretmesi, toprağın verimliliğine göre fiyatlar hazırlanmaktadır.

Çiftçilerin, ürünü satacak olan firmaların, toptan sebze meyve fiyatlarına kolay ulaşmasını sağlamak için güncel fiyatlar çeşitli internet sitelerinde günlük olarak yayınlanmaktadır.

Serik haline gitmek için yol tarifi almak için tıklayınız.

Serik halinde Çarli Biber kilosu 10,00 TL – 12,00 TL arasında satılmaktadır.

serik hal fiyatları, serik hal fiyatları 2023 , serik hal fiyat listesi
serik hal fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir