Menenjit aşısı fiyat – Fiyatı ne kadar? Menenjit aşısının fiyatı olduğu insanlar tarafından sık sık sorulur. Eğer aşağıdaki tabloya bakarsanız, konu hakkında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

14 Mayıs 2023 Menenjit Aşısı Fiyat

Menenjit Aşısı AdıMenenjit Aşısı Fiyatı
Nimenrix Menenjit Aşısı741,00 TL
Bexsero Menenjit Aşısı933,00 TL
Menactra Menenjit Aşısı318,00 TL
Rota Aşısı772,00 TL
menenjit aşısı fiyatı 2023

Menenjit aşısı fiyatı bu şekildedir. Her yıl aşı ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Aşı türlerine göre farklılıklar da yer almaktadır. Örneğin Menactra, 9 ile 23 aylık çocuklara uygulanmaktadır. En az 3 ay ara ile iki doz şeklindedir. 2 yaşından 11 yaşına kadar olan çocuklardaysa tek doz halindedir.

Nimenrix ise 12 aylıktan itibaren ergen ve yetişkinlere bir doz halinde uygulanmaktadır. Her ikisi de kas içine enjeksiyon şeklindedir.

Menenjit Aşısı Nerede Yapılır?

Menenjit aşısı nerede yapılır? Bu uygulama hem çocuklara hem de yetişkinlere önerilir. Özellikle yurt dışına ya da şehir dışına gidilecekse tavsiye edilir. Eğer aşı olunmazsa seyahat esnasında buna yakalanabilme olasılığı oldukça yüksektir.

Ancak daha önce yaptırmayanlar, nerede vurulduğunu bilmeyebilir. Bunun için aşı merkezlerine, sağlık ocaklarına ya da hastanelere gitmeniz yeterlidir.

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Menenjit herkese bulaşabilecek bir hastalıktır. Lakin 2 yaş altında olan bebeklerde görülmesi daha muhtemel bir durumdur. Bunun yanı sıra kişiler özellikle şehir dışı veya yurt dışına gittiğinde hastalığa yakalanma riskleri oldukça fazladır.

Bu gibi durumlarda aşıyı yaptırmak tavsiye edilir. Aşı yaptırıldıktan sonra baş ağrısı, kızarıklık, ateş ve bulantı gibi hafif durumlar görülebilir. Ancak bunlar 7 güne kadar oradan kalkar. Ancak uzun sürerse ya da farklı durumlar yaşanırsa en kısa sürede doktora gidilmelidir.

Menenjit Aşısı Ne Kadar Süre Etkin Kalır?

İnsanlar aşı yaptırmadan önce ne kadar aktif kalacağını da merak eder. Bilindiği üzere her ilaçta bunun yanıtı farklılık gösterir.

Menenjit aşısı yaptırmadan önce de insanlar tarafından bu düşünülebilir. Yapılan araştırmalara göre yüzde 95 ile 100 arasında koruyucu olduğu tahmin edilir. Aşılama ardından ömür boyu bu hastalığa karşı bağışıklık kazandırır.

Menenjit aşısı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Menenjit Aşısı Fiyat

menenjit aşısı fiyatı
menenjit aşısı fiyatı

Menenjit Aşısı Fiyat

Nimenrix Menenjit Aşısı Ne Kadar?

Nimenrix Menenjit Aşısı 2023 yılında 745 TL’dir

Bexsero Menenjit Aşısı Ne Kadar?

Bexsero Menenjit Aşısı 2023 yılında 932 TL’dir

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir